/

Nävertorp grundsärskola

Nävertorp grundsärskola

Nävertorp grundsärskola ligger i stadsdelen Nävertorp i Katrineholm.

På skolan går cirka 100 elever.

 

Den fina naturen runt knutarna skapar en god lärandemiljö för grundsärskolans elever. En utemiljö med promenadavstånd till både skog och sjö.

Upptagningsområdet för grundsärsärskolan utgörs av hela Katrineholms kommun.

Kontaktuppgifter till Nävertorp grundsärskola

Telefon: 0150-572 78
Mejl: grundsarskolan@katrineholm.se 
Besök: Kerstinbodagatan 41C Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Postadress: Kerstinbodagatan 41C, 641 80 Katrineholm

Rektor

Helena Hult
Telefon: 0150-575 87
Mejl: helenab.hult@katrineholm.se

Biträdande rektor

Gerd Rehnberg
Telefon: 0150-575 97
Mejl: gerd.rehnberg@katrineholm.se

Expedition/Administration

Liselotte "Lisen" Gustafsson
Telefon: 0150-572 78
Mejl: liselotte.gustafsson@katrineholm.se

Skolsköterska

Peder Larsson
Finns på plats på onsdagar.
Telefon: 0150-573 89
Mejl: peder.larsson@katrineholm.se

Skolläkare

Robert Marton
Telefon: 0150-578 45
Mejl: robert.marton@katrineholm.se

Kurator

Maria Ivarsson
Telefon: 0150-57307
Mejl: maria.ivarsson@katrineholm.se

Skolpsykolog

Viktoria Thulin
Telefon: 070-570 09 73
Mejl: viktoria.thulin@katrineholm.se

Studie- och yrkesvägledare

Ida Söderling
Telefon: 0150-573 04
Mejl: ida.soderling@katrineholm.se

Fritidshem på grundsärskolan

Ängen

Rönneberga

Stenkullen

Strandskolan

Verksamhetens skolhus

  • Ängen och Rönneberga, där man läser ämnen och ämnesområden
  • Stenkullen, där man läser ämnesområden, inriktning träningsskola
  • Strandsskolan, där man läser ämnesområden med inriktning träningskola för elever med autism