/

Bie skola

Bie skola

Bie skola är belägen mitt i samhället Bie som ligger någon mil utanför Katrineholm. På Bie skola går ett 80-tal elever från förskoleklass upp till årskurs 6.


På Bie skola arbetar vi för att skapa förutsättningar så att alla barn ska få möjlighet att nå de uppsatta kunskapsmålen och komma så långt som möjligt i sin individuella utveckling.
Våra verksamheter ska inbjuda till ett lustfyllt lärande där alla barn och vuxna ska känna sig trygga och respekterade.

Kontaktuppgifter till Bie skola

Telefon: 0150-48 82 80
Telefon fritidshem: 0150-48 82 89
Mejl: bie-skola@katrineholm.se
Besök: Kurortsvägen 1 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Postadress: Kurortsvägen 1, 641 96 Katrineholm

Rektor

Angelica Ankarstrand
Telefon: 0150-576 20
Mejl: angelica.ankarstrand@katrineholm.se

Administratör

Jenny Jansson
Telefon: 070-483 33 98
Mejl: jenny.jansson@katrineholm.se

Skolsköterska

Peder Larsson
Finns på skolan tisdagar klockan 8-16
Telefon: 0150-573 89
Mejl: peder.larsson@katrineholm.se

Skolläkare

Robert Marton
Telefon: 0150-578 45
Mejl: robert.marton@katrineholm.se

Kurator

Sofia Martinsson
Telefon: 0150-48 88 15
Mejl: sofia.martinsson@katrineholm.se

Skolpsykolog

Viktoria Thulin
Telefon: 070-570 09 73
Mejl: viktoria.thulin@katrineholm.se